چرا پیامبران به معجزه نیاز دارند؟

آیه ۲۳ سوره بقره
  • منصب نبوت و پیامبرى بزرگترین منصبى است که به عده‏اى از پاکان عطا شده است، زیرا مناصب و مقام‌هاى دیگر معمولاً حاکم بر جسم افراد است، ولى منصب نبوت منصبى است که بر جان و دل جامعه‏ها حکومت مى‏کنند، لذا به همان نسبت که ارج بیشترى دارد مدعیان کاذب و افراد شیاد بیشترى، این منصب را به خود مى‏بندند، و از آن سوء استفاده مى‏کنند. در اینجا مردم مى‏بایست یا ادعاى هرمدعى را بپذیرند، و یا دعوت همه را رد کنند، اگر همه را بپذیرند، پیدا است چه هرج و مرجى به‌وجود مى‏آید، و دین خدا به چه صورت جلوه خواهد کرد، و اگر هیچ‌کدام را نپذیرند آن هم نتیجه‏اش گمراهى و عقب‏ماندگى است.
  • بنا بر این همان دلیلى که اصل بعثت پیامبران را الزامى مى‏شمارد مى‏گوید پیامبران راستین مى‏بایست نشانه‏اى همراه داشته باشند که علامت امتیاز آنان از مدعیان دروغین، و سند حقانیت آنها باشد. روى این اصل لازم است هر پیامبرى، معجزه‏اى بیاورد که گواه صدق رسالتش گردد.
  • همانطور که از لفظ” معجزه” پیدا است، باید پیامبر قدرت بر انجام اعمال خارق‏العاده‏اى داشته باشد که دیگران از انجام آن” عاجز” باشند. پیامبرى که داراى معجزه است لازم است مردم را به” مقابله به مثل” دعوت کند، او باید علامت و نشانه درستى گفتار خود را معجزه خویش معرفى نماید تا اگر دیگران مى‏توانند همانند آن را بیاورند، این کار را در اصطلاح” تحدى” گویند.

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس