اطلاعیه اولین دوره مسابقات تفسیر قرآن کریم (تفسیر سوره مبارکه حدید) بزرگداشت آیت الله شجاعی کیاسری(ره)

اطلاعیه اولین دوره مسابقات تفسیر قرآن کریم (تفسیر سوره مبارکه حدید) بزرگداشت آیت الله شجاعی کیاسری(ره)
اطلاعیه اولین دوره مسابقات تفسیر قرآن کریم (تفسیر سوره مبارکه حدید) بزرگداشت آیت الله شجاعی کیاسری(ره)

بسمه تعالی

با استعانت از درگاه پروردگار متعال، ستاد بزرگداشت مقام مفسر قرآن، مرحوم آیت الله سید حسن شجاعی کیاسری رحمت الله علیه، در نظر دارد بمناسبت پنجمین سال رحلت این عالم عامل، انقلابی و مردمی، اولین دوره مسابقات تفسیر قرآن کریم (تفسیر سوره مبارکه حدید) را بصورت الکترونیکی و بر بستر اینترنت برگزار کند.

مرحوم آیت الله شجاعی کیاسری(ره) ضمن دستیابی به درجه اجتهاد و تسلط بر فقه، در بحث تفسیر قرآن کریم دارای مقامی ممتاز بود، علاقه ایشان به قرآن و تفسیر آن باعث شده بود همواره کلاس های تفسیر قرآن ایشان پررنگ و پربار برگزار گردد. از جلساتی که در شهر قم و در سنین جوانی در منزل مسکونی خود برگزار میکرد تا جلساتی که در حوزه های علمیه و مساجد ساری و تهران و سایر شهرها برقرار کرده بود همگی گواه این علاقه و تلاش هستند. البته اوج فعالیت ایشان دراین زمینه مربوط به قبول دعوت استاد بزرگوارش حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی برای مشارکت در نگارش فراگیرترین کتاب تفسیر قرآن کریم یعنی تفسیر نمونه بود. نگارش این کتاب از سال ۱۳۵۱ در قم آغاز شد و تا سال ۱۳۶۶ ادامه یافت. در آن زمان ایشان از اساتید حوزه علمیه قم بود و در کنار سایر محققان مانند حجت الاسلام محسن قرائتی،حجت الاسلام والمسلیمن آشتیانی و … نقش مهمی در نگارش این کتاب ۲۷ جلدی ایفا کرد و این یادگار بزرگ که تا کنون به ۳ زبان عربی، انگلیسی و اردو ترجمه شده است را از خود به یادگار گذاشت. رخدادهای سیاسی، مبارزات انقلابی، فعالیت های مذهبی و مشغله های رومزه هیچیک باعث نشد که خللی در این عزم و اراده در نگارش این اثر ماندگار ایجاد شود.

به همین مناسبت، جهت احیای فرهنگ تفسیر قرآن، معرفی کتاب تفسیر نمونه و بزرگداشت مقام روحانی با فضیلت و مفسر قرآن آیت الله شجاعی کیاسری(ره)، این کتاب ارزشمند به عنوان منبع طراحی سوالات این مسابقات برگزیده شده است.

روش برگزاری مسابقات

روش برگزاری مسابقات به این صورت است که از تاریخ ۲۰ آبان ماه سال ۱۳۹۸ لغایت ۲۴ آبان ماه بمدت ۵ شب، هر شب یک مسابقه بصورت اینترنتی روی همین وب سایت قرار خواهد گرفت.

همه علاقه مندان می توانند در هر یک از مسابقات شرکت کنند و محدودیتی در شرکت در مسابقات وجود ندارد.

هر مسابقه شامل ۲۰ سوال و ۲۰ دقیقه زمان جهت پاسخگویی به سوالات است.لذا لازم است متسابقین عزیز قبل از مسابقه مطالعه وحضور ذهن کافی برای پاسخ به سوالات داشته باشند.

سوالات مسابقات بصورت ۴ گزینه ای خواهد بود.

۳ نفر برتر در هر مسابقه مشخص و مجموعا ۱۵ نفر برگزیده در طول مسابقات، در روز ۷ آذر ماه همزمان با سالگرد رحلت، در مراسم بزرگداشت آیت الله شجاعی کیاسری(ره) که با حضور عموم مردم در ساری برگزار می گردد مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

در صورتی که بیش از ۳ نفر در شرایط برابر برنده مسابقه باشند، ۳ نفر به قید قرعه به عنوان برنده مسابقه اعلام می گردند.

جوایز مسابقات

  • به نفرات اول هر مسابقه، یک هدیه کتاب ارزشمند خلاصه ۵ جلدی تفسیر نمونه به ارزش ۲،۲۰۰،۰۰۰ ریال به همراه یک کارت هدیه به ارزش ۳،۰۰۰،۰۰۰ ریال
  • به نفرات دوم هر مسابقه، یک هدیه کتاب ارزشمند خلاصه ۵ جلدی تفسیر نمونه به ارزش ۲،۲۰۰،۰۰۰ ریال به همراه یک کارت هدیه به ارزش ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال
  • به نفرات سوم هر مسابقه، یک هدیه کتاب ارزشمند خلاصه ۵ جلدی تفسیر نمونه به ارزش ۲،۲۰۰،۰۰۰ ریال

اهدا خواهد شد.

جایزه اولین دوره مسابقات تفسیر قرآن کریم (تفسیر سوره مبارکه حدید) بزرگداشت آیت الله شجاعی کیاسری(ره)

منبع سوالات مسابقات

منبع مسابقات تفسیر سوره مبارکه حدید از جلد بیست و سوم کتاب تفسیر نمونه است که جهت سهولت دسترسی فایل آن آماده و قابل دانلود میباشد:

معرفی کتاب ارزشمند ۲۷ جلدی ” تقسیر نمونه” به نقل از سایت ویکیپدیا

تفسیر نمونه

تفسیر نمونه از تفاسیر شیعی قرآن به زبان فارسی، تألیف ناصر مکارم شیرازی و گروه نویسندگان در قرن ۱۴ هجری است. این تفسیر در ۲۷ جلد در ایران منتشر شده و به زبان‌های انگلیسی، عربی و اردو نیز ترجمه شده‌است.جدیداً این تفسیر به صورت کاملاً علمی و جدید است.

ویژگی‌ها

این تفسیر به صورت ترتیبی و از ابتدای قرآن تنظیم شده‌است.ضمناً به زبان ساده، گویا و قابل استفاده برای عموم نوشته شده و شامل همه آیات قرآن کریم می‌باشد . مهم‌ترین ویژگی این تفسیر، عصری و اجتماعی بودن است. ویژگی دیگر آن در پرداختن و توجه به جنبه‌های هدایتی و تربیتی آیات قرآن است.

شیوه نگارش

شیوه ارائه مطالب در این تفسیر چنین است که در آغاز، پس از بیان نکات کلی در هر سوره، به فضای حاکم بر سوره، سبک و سیاق و موضوعات مهم مطرح شده در سوره اشاره می‌شود، سپس به مضمون آیه پرداخته و با آوردن متن عربی و ترجمه چند آیه و ارائه توضیحات کلی، با روشی تحلیلی، مسائل زندگی و هدایت انسان با استفاده از آیات قرآن تشریح می‌شود.

گروه مولفان

تفسیر نمونه اثر گروهی از نویسندگان زیر نظر ناصر مکارم شیرازی است. از جملهٔ مؤلفان این تفسیر می‌توان به: سید حسن شجاعی کیاسری ، محسن قرائتی ، محمدرضا آشتیانی، محمد جعفر امامی، داود الهامی، اسداللّه ایمانی، عبدالرسول حسنی، سید نورالله طباطبائی، محمود عبداللهی و محمد محمدی اشتهاردی اشاره کرد.

برای شرکت در آزمون کلیک نمایید

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس