درباره سوره بقره

سوره بقره

+ طولانى‏ترین سوره‏هاى قرآن مجید است.

+ در فواصل مختلف، و به مناسبتهاى نیازهاى گوناگون جامعه اسلامى، در مدینه نازل گردیده است.

+ محتوای سوره:

۱- بحث‌هایى پیرامون توحید و شناسایى خدا مخصوصا از طریق مطالعه اسرار آفرینش آمده است.

۲- بحث‌هایى در زمینه معاد و زندگى پس از مرگ، مخصوصا مثال‌هاى حسى آن مانند داستان ابراهیم و زنده شدن مرغها و داستان عزیز.

۳- بحث‌هایى در زمینه اعجاز قرآن و اهمیت این کتاب آسمانى.

۴- بحث‌هایى بسیار مفصل و طولانى درباره یهود و منافقان و موضع‏گیری‌هاى خاص آن‌ها در برابر اسلام و قرآن، و انواع کارشکنی‌هاى آنان در این رابطه.

۵- بحث‌هایى در زمینه تاریخ پیامبران بزرگ مخصوصا ابراهیم ع و موسى ع.

۶- بحث‌هایى در زمینه احکام مختلف اسلامى از جمله نماز، روزه، جهاد در راه خدا، حج و تغییر قبله، ازدواج و طلاق، احکام تجارت و دین، و قسمت مهمى از احکام ربا و مخصوصا بحث‌هاى فراوانى در زمینه انفاق در راه خدا، و همچنین مساله قصاص و تحریم قسمتى از گوشت‌هاى حرام و قمار و شراب و بخشى از احکام وصیت و مانند آن.

+ علت نامگذاری:

به خاطر داستانى است در مورد گاو بنى اسرائیل که شرح آن در آیات ۶۷ تا ۷۳ به خواست خدا خواهد آمد.

+ فضیلت سوره:

[از پیامبر خدا صلی‌الله علیه و آله] پرسیدند: کدامیک از سوره‏هاى قرآن از همه برتر است؟ فرمود: سوره بقره، عرض کردند کدام آیه از آیات سوره بقره افضل است؟ فرمود: آیه الکرسی.

(افضلیت این سوره ظاهرا به خاطر جامعیت آنست، و افضل بودن آیه الکرسى به خاطر محتواى توحیدى خاص آن مى‏باشد که به خواست خدا در تفسیر آن خواهد آمد. و این منافات ندارد که بعضى از سوره‏هاى دیگر قرآن از جهات دیگرى برترى داشته باشند، چرا که از دیدگاه‌‌هاى مختلف به آنها نظر شده است)

از امام “على بن الحسین ع” از پیامبر اکرم ص چنین نقل شده است که فرمود:

«کسى که ۴آیه از آغاز سوره بقره و آیهالکرسى و ۲آیه بعد از آن و ۳آیه از آخر آن را بخواند؛ هرگز در جان و مال خود ناخوش‏آیندى نخواهد دید، و شیطان به او نزدیک نمى‏شود، و قرآن را فراموش نخواهد کرد»

(ثوابها و فضیلتها و پاداشهاى مهمى که براى تلاوت قرآن یا سوره‏ها و آیات خاصى نقل شده هرگز مفهومش این نیست که انسان آنها را به صورت اوراد بخواند و تنها به گردش زبان قناعت کند. بلکه خواندن قرآن براى فهمیدن، و فهمیدن براى اندیشیدن، و اندیشیدن براى عمل است. اتفاقا هر فضیلتى درباره سوره‏اى یا آیه‏اى ذکر شده تناسب بسیار زیادى با محتواى آن سوره یا آیه دارد. آیاتى از سوره بقره که در بالا اشاره شد و اتفاقا همه در زمینه توحید و ایمان به غیب، و خداشناسى و پرهیز از وسوسه‏هاى شیطانى است، اگر کسى بخواند و محتواى آن را در عمق جانش پیاده کند، مسلما آن فضائل را خواهد داشت.)

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس