خاطراتی از خدمات مرحوم آیت الله سید حسن شجاعی

به گزارش شمال تایم، شعبان وفایی نژاد مدیر مسئول این رسانه در بیان خاطره ای آورده است: شناخت آشنایی من از مرحوم حضرت آیت اله سید حسن شجاعی کیاسری از افتخار دوستی با حاج محمد حسن محمدی کیادهی که آن زمان مسئول دفتر مرحوم آیت اله شجاعی و مرحوم آیت اله دامادی فخر خدمتگزاران مرکز استان بودند.

اما گوشه ای از خاطرات و خدمات مرحوم شجاعی در طول سالیان سال که به عنوان نماینده مردم در مجلس بود ریالی از مجلس شورای اسلامی حقوق و مزایا نگرفت.

ü    روزی عده ای از روستائیان بحث جنگل و مشکل خروج دام از جنگل را داشتند به نزد آیت اله رفتند و ایشان هم خطاب به مدیر کل گفت: مشکلات مردم این است و آن است شما حل کنید مدیر کل وقت گفت: آقا من متوجه حرف های شما نمی شوم؛ آیت اله گفت: شما وقتیکه سخنان بنده را از درد و مشکلات مردم درک نمی کنید زبان این مردم را هم نمی خواهید و نمی توانید درک کنید.

ü    از زمان مسئولیت دکتر غفوری فرد رئیس تربیت بدنی در سفری که به مازندران داشت قره مدیر کل تربیت بدنی وقت مازندران که همشهری غفوری فرد بود از همه نمایندگان آن زمان گلستان هم محدوده مازندران بود همه برای استقبال آمدند آیت اله شجاعی ناراحت شد و گفت: مگر نمایندگان مجلس زیرمجموعه او و دولت و رئیس جمهور هستند! به هیچ عنوان حاضر به حضور در مراسم استقبال نشد که جایگاه نمایندگی مردم را زیر سوأل نبرد.

ü    در مراسم افتتاحیه باند دوم تجن که وزیر کشور آمده بود از آیت اله شجاعی دعوت شد چون در هفته دولت در ساری پروژه ای وجود نداشت این پل نیز قبلاً مورد بهره برداری قرار گرفته بود قصد داشتند به صورت تکراری و تبلیغاتی افتتاحیه برگزار کنند مرحوم آیت اله شجاعی ناراحت شد و گفت: این کارها عوام فریبی می باشد و حاضر به حضور در این خیمه شب بازی نشد.

ü    از مرحوم آیت اله شجاعی برای مراسم روز ۲۱ رمضان که جمعه هم بود دعوت شد که در نماز جمعه شرکت کند وی زمانیکه پشت تریبون قرار گرفت جمعی از اعضای گروه فشار با شعار جنگ جنگ تا پیروزی قصد برهم زدن سخنان وی را داشتند ؛ آیت اله با خونسردی کامل به تفسیر وصیت نامه حضرت علی ( ع) خطاب به فرزندش حضرت امام حسن مجتبی( ع) پرداخت و در بحث ظلم و ظالم گفت: بدترین ظلم ها این است که به نام دین و انقلاب و خون شهدا و امام باشد چه با ریش و بی ریش با مهر پایگاه و مهر شورا اما بدترین ظلم ها اینست که با دین مردم بازی شود…

ü    اهالی منطقه میاندورود مدتی در بحث زمین های خودشان با شورا درگیری و جمعی محکوم به زندان شده بودند آنها انسان هایی مومن و زحمتکش بودند حضرت آیت اله شجاعی به دادگستری و به مدیر کل و دادستان زنگ زد و گفت: باید بلافاصله این جماعت مظلوم آزاد شوند در غیر اینصورت من هم خودم را به زندان معرفی می کنم زمانیکه دادستان متوجه برخورد قاطعانه وی شد دستور آزادی همه مردم را صادر کرد.

ü    در مراسم افتتاحیه شهرداری کیاسر، سردار رویانیان با چند خودرو و اسکورت استاندار و مسئولین را عهده دار بود مرحوم دامادی به رویانیان گفت: نزدیک آیت اله شجاعی نشوید او از برخورد بد شما نسبت به مردم معترض است و حق ندارید به مردم ظلم کنید و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دهید! آیت اله شجاعی نیز گفت: بنده با شما برخورد می کنم و نمی گذارم به مردم ظلم کنید.

ü    به یاد دارم در آخرین روزهای تعیین صلاحیت خبرگان رهبری که بسیاری از بزرگان کشور و علما و ائمه جمعه و جماعات هم رد صلاحیت شده بودند حضرت آیت اله شجاعی تأئید شد در مسجد رضاخان سعادتیه دوستان جمع شده بودند وی خطاب به همگان گفت: من به وظیفه خودم عمل  و ثبت نام کردم تأئید هم شدم نگران آرای مردم هم نیستم اما شما باید در تبلیغات عدالت محور باشید و حرمت همگان را رعایت کنید.

ü    در یکی از انتخابات زمانیکه آیت اله شجاعی در مرحله اول صاحب آرای لازم برای حضور در مجلس نشد مرحوم دامادی به مجلس رفت؛ در منزل مرحوم دامادی جلسه ای بود که وی گفت: بدون حضور آیت اله شجاعی هیچ کاری نمی تواند در دفاع از حق و حقوق مردم بکنیم ایشان شجاعت وزن مجلس است و او تنها نماینده ای است که نطق هایش بدور از روضه خوانی و با تسلط و شجاعت بی نظیر مردم هم به آیت اله شجاعی رأی دادند.

ü    در یکی از ادوار مجلس گروه فشار از مرحوم خلخالی، هادی غفاری که براحتی با هر نماینده ای که سخنرانی داشت برخورد می کردند حتی دست یکی از نمایندگان مجلس را در پشت تریبون مجلس شکستند در آن زمان مرحوم آیت اله شجاعی برخورد قاطعانه ای با مرحوم خلخالی داشت که آن مرحوم تا پایان عمرش متوجه شد که با یک نماینده شجاع چگونه باید برخورد کند.

ü    در یکی از روزها مرحوم آیت اله شجاعی قصد دیدار با آیت اله حسن زاده آملی را داشت ایشان فرمودند آیت اله شجاعی چند دقیقه ای منظره بماند زمانیکه در منزل آیت اله حسن زاده، مرحوم شجاعی قصد دیدار با ایشان را داشتند آیت اله حسن زاده با لباس رسمی و عبا از آیت اله شجاعی استقبال کردند و به هیئت همراه گفتند: رعایت حرمت این سید جلیل القدر الزامی است.

ü    آیت اله شجاعی در طول دوران نمایندگی خود زمانیکه مرحوم دامادی شهردار ساری بود پای خود را در شهرداری نگذاشت که بگویند سوء استفاده از شهرداری می شود وی بارها از آیت اله مهدی زمانی نیز دفاع کرد.

ü    به یاد دارم در یکی از روزهای بارانی در خیابان ۱۸ دی آب بندان شده بود مرحوم شجاعی استاندار، معاونین استانداری، فرماندار، شهردار و همه مسئولین را فراخواند که این مشکل را در اسرع وقت مرتفع کنند.

ü    مرحوم آیت اله سید حسن شجاعی همواره از سید محمد خاتمی و مهدی کروبی به خوبی یاد می کرد.

ü    در انتخابات ریاست جمهوری مرحوم دامادی از وی درخواست کرد که به حمایت از ناطق نوری در مجلس سخنرانی کند شجاعی خطاب به دامادی گفت: ناطق نوری زمانیکه هم رئیس مجلس و هم وزیر کشور بود خدمتی به مازندران نکرده بود من به سید محمد خاتمی احترام می کنم و در این مراسم سخنرانی می کنم و همه را دعوت به حضور در انتخابات مجلس کرد.

ü    زمانیکه مرحوم دامادی و مرحوم شجاعی صاحب آرای کامل برای حضور در مجلس شدند مراسمی در مسجد جامع برگزار و مرحوم دامادی برای اولین بار پشت تریبون مجلس عمومی قرار گرفت. در حین ناباوری همگان گفت: من سخنرانی بلد نیستم و بعد از چند دقیقه سخنرانی ناقص را رها کرد و همه ما ناراحت و متأسف از این صحنه، گروه فشار هم جشن برپا کرد اما سید حسن شجاعی پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به مردم گفت: من هم سخنرانی بلد نیستم ما برای سخنرانی به مجلس نمی رویم ما برای دفاع از حق و حقوق شما و رفع مظلومیت ها در مجلس حضور خواهیم داشت کار نمایندگان تنها سخنرانی نیست و مردم از ما کار می خواهند نه سخنرانی، این سخنان فضای مجلس را تغییر داد و هیچ احدی فکر نمی کرد که آیت اله شجاعی اینگونه سخنرانی کند که قطع سخنرانی مرحوم دامادی سوژه نشود.

ü    مرحوم آیت اله شجاعی بارها در مجلس فریاد زد پشت سرسبزی جنگل جنگل مازندران، یک دنیا فقر و محرومیت نهفته است دولت به هیچ عنوان در برابر مازندران به وظیفه خود عمل نکرده است.

ü    در مراسم معارفه مهندس سید علی حجازی به عنوان شهردار، حضرت آیت اله شجاعی سخنران بود و گفت: من دیگر قصد حضور در انتخابات را ندارم چون در دولت احمدی نژاد به جایگاه نمایندگان اهانت شده به دادخواهی نمایندگان توجهی نمی شود نمایندگان مجلس هم نمی توانند از حق و حقوق مردم دفاع کنند بر همین اساس من نمی توانم نماینده رفع تکلیف باشم و رسماً از انتخابات کنار کشید.

 ü    به دنبال یکی از سخنرانی های حضرت امام (ره) جمعی از خبرنگاران به آیت اله شجاعی مراجعه کردند که تفسیر ایشان در خصوص سخنان حضرت امام را جویا شوند وی گفت: حضرت امام خیلی ساده و روان و فارسی صحبت کرده است، نه عربی، نه ترکی و نه انگلیسی صحبت کرده تفسیر و تحلیل شود بگذارید سخنان ایشان همانگونه که مطرح شد در ذهن مردم نقش بندد.

ü    مرحوم آیت اله شجاعی زمانیکه گروه فشار علیه آن مرحوم در مجلس فضاسازی کرده بودند خطاب به آیت اله هاشمی رفسنجانی که رئیس مجلس وقت بوده، گفت: آن زمان که یار امام و خط امام و یار انقلاب بودن شکنجه و تبعید و زندانی داشت من یار امام بودم حالا که بحث اعتبار نامه نمایندگان مجلس است من یار امام نیستم؟! من در اوج جوانی منبر به منبر از انقلاب و امام (ره) دفاع کردم سخنان وی با تأئید همه نمایندگان مجلس همراه شد و آیت اله هاشمی رفسنجانی و آیت اله کروبی همواره از آیت اله شجاعی به عنوان انسانی شجاع و آیت اله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ایام بیماری ایشان و نمایندگان نیز برای عیادت از مرحوم شجاعی و بعد از مرگ برای عرض تسلیت در مراسم وی حاضر بودند.

ü    دیدگاه آیت اله شجاعی در رابطه با آرای مردم چه در ساری و چه در سایر شهرهای کشورمان در کلیه انتخابات این بود که مردم همواره بهترین ها را انتخاب می کنند و باید به آرای آنها احترام بگذاریم ؛ وی هیچگاه خطاب به مردم نمی گفت مرا انتخاب کنید بلکه اعلام می داشت که شما مردم بهترین ها را انتخاب کنید زمانیکه صاحب آراء شوند مدعی بودند که مردم در این انتخابات بین این افراد، انتخاب مورد نظر را داشتند.

ü    به اتفاق مرحوم صادق خلیلی شهردار وقت ساری به دیدار مرحوم آیت اله لائینی محمدی رفتیم ایشان اولین سوألی که مطرح کردند حال حضرت آیت اله شجاعی بوده است.

ü    به یاد دارم در یکی از سخنرانی های آیت اله شجاعی در مسجد جامع، ایشان شدیداً به عدم توجه نسبت به مشکلات مردم و ظلم و ناکارآمدی های مسئولین اعتراض و انتقاد کردند کار به تیراندازی گروه فشار در مسجد جامع کشید؛ ایشان البته در آن سخنرانی از آیت اله العظمی نظری که مورد کم لطفی قرار گرفته بود دفاع کرد به هر حال سخنرانی وی با تیراندازی گروه فشار قطع شد و او را به منزل آیت اله نظری بردند از سوی یکی از مسئولین ارشد نظام به وی تلفن شد و گفتند: مصلحت نبود که شما اینگونه سخنرانی کنید ؛ آیت اله شجاعی پاسخ داد: همین که من سخن گفتم من نمی توانم عدالت را قربانی مصلحت کنم من مدافع حق و حقوق مردم هستند نه بادیگارد دولت مردان…

ü    محمدی کیادهی یکی از دوستان حضرت آیت اله شجاعی بود کاندید مجلس هم شده بود و قرار بود سخنرانی کند هم فکر می کردند چون کیادهی کاندیدا شده علیه مرحوم شجاعی سخنرانی می کند اما کیادهی در اجتماع بزرگ مردم ساری از شخصیت ممتاز آیت اله شجاعی و مرحوم دامادی تجلیل کرد.

  ü    او قانونمدار و اخلاق مدار شجاع شایسته است که مواردی که بنده شاهد شجاعت او در دفاع از حق و حقوق مردم دیدم در اواخر عمر آن مرحوم جلسه به میزبانی ایشان با حضور دیگر نماینده مجلس دکتر روحی، آیت اله طبرسی، فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر برگزار و او با صراحت و شجاعت پیگیر حل مشکلات مردم بود؛ او گفت: من دوست دارم نماینده رهبری در مازندران شجاع باشد و با قدرت ما هم از او حمایت می کنیم . او خطاب به حاضران گفت: دولت هیچ خدمتی به ساری ننموده است اما جوانان مومن ساروی خدمات عالی به نظام داشته اند ؛ در آن جلسه من دقت و شجاعت و حمایت های او از مردم ساری را کاملاً درک کردم.

ü    بعد از شهادت آیت اله بهشتی و یارانش جمعی از مردم مازندران و ساری به دیدار مرحوم آیت اله العظمی گلپایگانی رفتند آیت اله شجاعی سخنران این دیدار بود وی خطاب به این مرجع بزرگ جهان اسلام گفت: جمع حاضر از دوستان و یاران شما و حضرت امام هستند یکی از روحانیون تازه به دوران رسیده بعد از سخنرانی آیت اله شجاعی گفت: شما چرا جمعی از ما را از دوستداران آیت اله گلپایگانی معرفی کردید آیت اله شجاعی گفت: من امانتداری کردم زیرا در جمع حاضر بسیاری از مقلّدین این مراجع بزرگ هستند.

ü    در شب مراسم ازدواج حاج محمد حسن محمدی کیادهی، آیت اله شجاعی و آیت اله لائینی محمدی نیز حضور داشتند بعد از شام عده ای از پاسداران از آیت اله شجاعی سوأل کردند با توجه به اینکه حضرت امام تأکید بر حمایت از دولت را دارند شما چرا انتقاد و اعتراض دارید؟ آیت اله شجاعی پاسخ داد: انتقاد واعتراض من دلیلی بر کار شکنی علیه دولت نیست بلکه برای رفع مشکلات و تقویت نقاط قوت است و آنچیزی که بنده ملاحظه می کنم دیگران بدان توجه ندارند و با احترام به حضرت امام(ره) به وظیفه نمایندگی ام عمل می کنم و اطاعت بنده از امام از سال ۱۳۴۲ بوده است.

ü    در آخرین سفر احمدی نژاد به مازندران در ساری، به نمایندگان ساری و مازندران گفتند: چرا مردم این همه اعتراض دارند بداد مردم برسید ؛ آیت اله شجاعی بعد از ظهر همان روز در هیأت دولت که در ساری برگزار شد خطاب به احمدی نژاد و هیأت دولت گفتند: شما حق ندارید از نمایندگان مجلس سوأل و جواب کنید این شما و اعضای هیأت دولت و مدیران استان هستید که لیاقت خدمت ندارید و مردم نسبت به عملکرد شما معترض هستند؛ احمدی نژاد اشتباه کرد خطاب به مردم در رابطه با نمایندگان مجلس سخن گفت؛ همه اعضای هیأت دولت در برابر سخنان وی سکوت کردند…

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس