مجالس سخنرانی مذهبی در مساجد مختلف تهران و مخالفت با حکومت – ۱۳۵۷/۰۶/۰۲

مجالس سخنرانی مذهبی در مساجد مختلف تهران از ساعت ۱۳۰۰ روز ۳۷/۰۶/۰۲ تا ساعت ۱۳۰۰ روز ۳۷/۰۶/۰۳، بمناسبت ماه مبارک رمضان مجالس متعددی در مساجد تهران برگزار گردیده که جریان آنها و سخنرانی وعاظ در تعدادی از این مساجد بشرح زیر بوده است:

۱- از ساعت ۱۳۳۰ تا ساعت ۱۴۱۵ روز ۳۷/۰۶/۰۲، پس از خاتمه نماز جماعت، در مسجد قبای تهران، در حالیکه حدود ۱۰۰ نفر در مسجد بوده‌اند، شخصی از پشت‌ بلندگو اعلام کرده که از فردا (۳۷/۰۵/۰۳) [=۳۷/۰۶/۰۳] واعظی بنام خامنه‌ای بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد مذکور سخنرانی خواهد کرد. ضمنا در داخل مسجد مزبور، پنج نسخه اعلامیه تحت عنوان “ایران کوره آتش سوزی….” بامضاء روح‌اله خمینی به دیوارها نصب شده که خلاصه مفاد اعلامیه مذکور بشرح زیر بوده است: “بخاطر انتقام از کشتن و مجروح شدن چند نفر امریکائی در رستوران خوان سالار، … و ساواک در سینما رکس آبادان با انفجار بمبهای آتش‌زا، حدود ۴۰۰ نفر از هموطنان ما را قتل عام نمودند که بموقع خود، انتقام خواهیم گرفت.*

۲- از ساعت ۱۲۴۵ الی ساعت ۱۴۰۰ روز ۳۷/۰۶/۰۲، مجلسی با شرکت حدود ۱۴۰۰ نفر از متعصبین مذهبی در مسجد حضرت علی (ع) واقع در خیابان آذربایجان تشکیل گردیده است. در این مجلس واعظی بنام “غروی” بمنبر رفته و ابتدا آیاتی از کلام‌اله مجید قرائت نموده و سپس از کشته شدگان حوادث اخیر شهرهای ایران، بعنوان شهدا یاد کرده‌است. نامبرده آنگاه پیرامون شخصیت و مقام حضرت علی (ع) بسخنرانی پرداخته و برای آزادی زندانیان ضد‌امنیتی و پیروزی مسلمانان و شیعیان دعا کرده است. یاد شده در خاتمه سخنرانی خود تلویحا برای توفیق روح‌اله خمینی دعا کرده و جمعیت نیز سه بار صلوات فرستاده است.

۳- ساعت ۱۳۱۰ روز ۳۷/۰۶/۰۲، پس از خاتمه نماز جماعت ظهر و عصر در مسجد امیر واقع در خیابان امیرآباد شمالی، مجلسی با حضور حدود ۱۵۰۰ نفر در مسجد مذکور برگزار گردیده و واعظی بنام “آیت‌ موسوی” بمنبر رفته و در خلال سخنرانی خود گفته:** از کشته شدگان حوادث اخیر بعنوان شهید نام برده و سخنان خود را با دعا برای سلامتی زندانیان ضد امنیتی و تبعید شدگاه خاتمه داده است.

۶- ساعت ۱۳۴۵ روز ۳۷/۰۶/۰۲، واعظی بنام “صادقی” در حضور حدود ۱۲۰۰ نفر در مسجد صاحب‌الزمان واقع در خیابان آیزنهاور بمنبر رفته و ضمن عنوان مطالبی درباره نفوذ جبری و معنوی، گفته: حکومتها بر دو نوع هستند، یک نوع حکومت بزور سرنیزه و توپ و تانک و مسلسل اعمال حاکمیت میکند و نوع دیگر حکومتی است که با نفوذ معنوی بر جامعه حکم میراند. واعظ مذکور در ادامه سخنرانی خود عنوان کرد: اگر حکومت در مسیر خواسته مردم باشد، دوام پیدا میکند و اگر برخلاف آن باشد، به مجرد از بین رفتن عامل فشار سرنگون خواهد شد، حکومت حضرت علی (ع) معنوی بوده است. ناطق در خاتمه گفته: اگر روحانیت و مراجع تقلید، بخصوص خمینی قهرمان پیروز شوند و به ایده خود برسند، آنوقت خواهید دید روحانیت به بیت‌المال مردم خیانت نمیکند. سخنرانی نامبرده در ساعت ۱۵۰۰ روز مذکور بدون حادثه‌ای خاتمه یافته است.

۷- از ساعت ۲۲۲۰ تا ساعت ۲۳۴۰ ۳۷/۰۶/۰۲ پس از خاتمه نماز جماعت مغرب و عشاء در مسجد بنی فاطمه سرچشمه در حالیکه حدود ۴۰۰۰ نفر در مسجد حضور داشته‌اند، واعظی بنام “شجاعی” بمنبر رفته و گفته: قیام مردم ابتدا از طریق دانشگاهها بود و بعد از آن توسط عده‌ای از دانشمندان صورت گرفت و در حال حاضر همه مردم قیام کرده‌اند، حتی پشت کوهی. نامبرده افزوده: حنظله (از صحابه پیغمبر) میخواست عروسی کند و شب زفاف او را برای جنگ احضار کردند نامبرده (حنظله) نزد پیغمبر رفت و اجازه خواست که فردا صبح بآنها ملحق شود. ناطق پس از عنوان مطلب فوق اظهار داشته: میگویند شب زفاف کمتر از تخت پادشاهی نیست، این پادشاهی که خونها میریزد، خون جوانان ما را این جوانان که هر وقت چوبی بر پیکر آنها میزنند، مثل اینکه بر پیکر امام حسین، حضرت عباس و صاحب‌الزمان زده‌اند. جوانانی که هر کدام باندازه این مملکت ارزش دارند. ناطق سپس بقانون اساسی اشاره کرده و گفته: قانون اساسی یکی از ارکان حزب رستاخیز است، رستاخیز آنها، من (شجاعی) امروز قانون اساسی را مطالعه کردم، در آن اشاره شده که هیچکس حق ندارد بدون اجاره وارد خانه کسی شود، ولی آیا مطابق قانون عمل می‌شود؟ قانونی که خونها برای بدست آوردن آن ریخته شده است. واعظ مورد بحث آنگاه چنین ادامه داده است: آیات عظام را کشته‌اند، حضرت آیت‌اله منتظری را دستگیر کرده‌اند و حتما استخوانی هم از ایشان باقی نمانده، جلادان او را شکنجه داده‌اند و طفل صغیرش را هم گرفته‌اند. آیت‌اله طالقانی که زندگی خود را برای شما جوانان از دست داده زندانی کرده‌اند. حال شما هستید که باید پاسخگوی صحبتهای آنها باشید. (جمعیت با شنیدن نام هر کدام از روحانیون مذکور سه بار صلوات فرستاده است.) یاد شده سپس گفته: مامورین در اینجا نشسته‌اند و اگر مواردی باشد، خواهند گفت، المامور معذور. پس شمر هم که سر امام حسین را برید باید بگوید معذورم، چون مافوق دستور داده ولی اینطور نیست. الان مردم هوشیار هستند، هیچکس خلاف جهت آب شنا نمیکند، میدانند که پشتیبان دارند و عوض خواهند شد. نامبرده در خاتمه برای سلامتی روح‌اله خمینی دعا کرده و به دشمنان او نفرین فرستاده و سپس تعدادی اعلامیه مضره در بین جمعیت پخش شده است. واعظ مذکور همراه با عده‌ای از حاضرین که او را اسکورت مینموده‌اند، از مسجد خارج گردیده است.(دستور داده شد واعظ مورد بحث دستگیر تا پس از تحقیقات و تکمیل پرونده اتهامی تحت پیگرد قانونی قرار گیرد). 

۸- از ساعت ۲۲۳۰ تا ساعت ۲۳۴۵ روز ۳۷/۰۶/۰۲، مجلسی با شرکت حدود ۲۰۰۰ نفر در مسجد حضرت امیر واقع در خیابان امیرآباد شمالی تشکیل گردیده است. در این مجلس روحانی بنام “فاکر” بمنبر رفته و درباره حق و باطل سخنانی ایراد نموده و در خاتمه جمعیت را به حفظ نظم و آرامش دعوت کرده است. پس از پایان مجلس و هنگام خروج حاضرین از مسجد مذکور، حدود ۲۰۰ برگ اعلامیه مضره بامضاء روح‌اله خمینی در بین جمعیت پخش شده است.

۹- حدود ساعت ۰۱۰۰ روز ۳۷/۰۶/۰۳، هنگامیکه جمعیت حاضر در مسجد حسن عسگری واقع در شهرری مشغول عزاداری بمناسبت شب قدر بوده‌اند، جوان ناشناسی از بین حاضرین بپا خاسته و حدود ۲۰۰ برگ اعلامیه مضره بامضاء روح‌اله خمینی که مفاد آن درباره حوادث اخیر شهرهای اصفهان و شیراز بوده، بین جمعیت پخش نموده است. ارزیابی خبر: خبر صحت دارد. اقدامات انجام شده: مراتب به نخست‌وزیری اعلام گردیده است. پاورقی: * امام خمینی اعلامیه‌ای به این مضمون منتشر نکردند. – ساعت ۱۹/۳۰ امروز (۵۷/۰۶/۰۲) در خیابان سقاباشی تهران مجاهد نستوه و مبارز خستگی ناپذیر سیدعلی اندرزگو بعد از سالها گریز از دست ماموران امنیتی رژیم شاه تحت محاصره قرار میگیرد و با شلیک گلوله‌هایی که از چند جهت بر او میبارد به شهادت میرسد. امروز (۵۷/۰۶/۰۲) مصادف بود با شب ضربت خوردن حضرت علی، نوزدهم ماه مبارک رمضان به دنیا آمد و در همین ماه نیز به دیدار خدای خویش شتافت.

برای آگاهی بیشتر از زندگی مبارزاتی او، ر.ک: یاران امام به روایت اسناد ساواک، ج۸. – در اینجا یک صفحه از این بولتن روزانه که حاوی ادامه بند ۳ و بندهای ۴و ۵ است در بین اوراق وجود نداشت. – روزنامه کیهان نیز خبر از تجمع مردم در صحن حضرت عبدالعظیم شهرری داد و نوشت که امروز (۵۷/۰۶/۰۲) در این محل “چند هزار تن اجتماع کردند و به انجام مراسم مذهبی پرداختند و در جریان این مراسم تظاهرات پراکنده‌ای انجام شد و سه تن نیز به اتهام پخش اعلامیه‌هایی علیه دولت دستگیر شدند (ش۱۰۵۵۰، ص ۲۴) این منبع اضافه میکند: “اجتماعات مذهبی سه روز گذشته در شهرری از حیث وسعت و کثرت جمعیت طی سال‌های اخیر کم نظیر بود.” ———————————— [ ۱۳۵۷/۰۶/۰۲] 

ممکن است بپسندید...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس