ویژگی انسان فاسق

 • از آن‌جاکه در آخرین آیه‌ی گذشته، سخن از اضلال فاسقان بود؛ در این‌آیه با ذکر ۳صفت، فاسقان را کاملاً مشخص و معرفى مى‏کند:
  ۱- پیمان خدا را پس از آنکه محکم ساختند مى‏شکنند:
  انسان‌ها درواقع پیمان‌هاى مختلفى باخدا بسته‏اند: “پیمان توحید و خداشناسى”، “پیمان عدم تبعیت از شیطان و هواى نفس”، فاسقان همه‌ی این پیمان‌ها را شکسته، سراز فرمان حق برتافته، و از خواسته‏هاى دل و شیطان پیروى مى‏کنند.
  ۲- آنها پیوندهایى را که خدا دستور داده بر قرار سازند قطع مى‏کنند:
  گرچه بسیارى از مفسران، این‌آیه را ناظربه خصوص به قطع رحم و بریدن رابطه خویشاوندى دانسته‏اند، ولى دقت در مفهوم آیه نشان‌مى‏دهد که معنى وسیع‌ترو عمومى‏ترى دارد که مساله “قطع رحم” یکى‌از مصداق‌هاى آن است.
  زیرا مى‏گوید: “فاسقان پیوندهایى را که خدا دستورداده برقراربماند؛ قطع مى‏کنند” این پیوندها شامل: “پیوند خویشاوندى”، “پیوند دوستى”، “پیوندهاى اجتماعى”، “پیوند و ارتباط با رهبران الهى” و “پیوند و رابطه باخداست”.
  ۳- فساد در روى زمین:
  البته این خود مطلبى روشن است، آن‌هاکه خدارا فراموش کرده و سراز اطاعت او برتافته‏اند، و حتى نسبت‌به خویشاوندان خود، رحم و شفقت ندارند؛ پیداست با دیگران چگونه معامله خواهند کرد؟ آن‌ها درپى کامجویى و لذت‌هاى خویش و منافع شخصى خود هستند، جامعه به هرجا کشیده شود براى آن‌ها فرق نمى‏کند، هدف‌شان بهره‌ی بیشتر و کامجویى افزون‌تر است، و براى رسیدن به این‌هدف از هیچ‌خلافى پرواندارند، پیداست که این طرز فکر و عمل چه فسادهایى درجامعه به‌وجود مى‏آورد.‌

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس