کارشکنیهاى منافقان

آیه ۸ ؛ ۹ ؛ ۱۰ ؛ ۱۱ ؛ ۱۲ ؛ ۱۳ ؛ ۱۴ ؛ ۱۵ ؛ ۱۶ سوره بقره

+ نه تنها براى اسلام که براى هر آئین انقلابى و پیشرو، منافقان خطرناکترین گروهند، آنها در لابلاى صفوف مسلمانان نفوذ مى‏کنند و از هر فرصتى براى کارشکنى استفاده مى‏نمایند.

+ گاهى مؤمنان راستین را که با اخلاص تمام، سرمایه مختصرى را در راه خدا انفاق مى‏کردند مورد استهزاء قرار مى‏دادند «الَّذِینَ یَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعِینَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ فِی الصَّدَقاتِ وَ الَّذِینَ لا یَجِدُونَ إِلَّا جُهْدَهُمْ فَیَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللَّهُ مِنْهُمْ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ؛ آنها که مؤمنان با اخلاص را به خاطر انفاقهاى (کوچک اما بى‏ریا) مسخره مى‏کنند، خداوند آنها را استهزا مى‏کند و عذاب دردناکى در انتظارشان است. (توبه/۷۹)»

+ گاهى در انجمنهاى سرى خود تصمیم مى‏گرفتند، کمکهاى مالى خود را از یاران رسول خدا ص به کلى قطع کنند، تا از اطراف او پراکنده شوند «هُمُ الَّذِینَ یَقُولُونَ لا تُنْفِقُوا عَلى‏ مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى یَنْفَضُّوا وَ لِلَّهِ خَزائِنُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ لکِنَّ الْمُنافِقِینَ لا یَفْقَهُونَ؛ آنها مى‏گویند کمکهاى مالى خود را از کسانى که نزد پیامبرند قطع کنید تا از پیرامون او پراکنده شوند، بدانید خزائن آسمان و زمین از آن خدا است، ولى منافقان نمى‏دانند. (منافقون/۷)»

+ گاهى تصمیم مى‏گرفتند که پس از بازگشت از جنگ به مدینه، دست به دست هم بدهند و با استفاده از یک فرصت مناسب، مؤمنان را از مدینه بیرون کنند و مى‏گفتند: «لَئِنْ رَجَعْنا إِلَى الْمَدِینَهِ لَیُخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ؛ اگر به مدینه باز گردیم، عزیزان، ذلیلان را بیرون خواهند کرد! (منافقون/۸)»

+ و زمانى هم به بهانه‏هاى مختلف از قبیل جمع‏آورى محصولهاى کشاورزى از شرکت در برنامه‏هاى جهاد، خود دارى کرده و در شدیدترین لحظات، پیامبر ص را تنها مى‏گذاشتند، و در عین حال وحشت داشتند که پرده از رازشان برداشته شود و رسوا گردند.

+ به خاطر همین موضع‏گیریهاى بسیار خصمانه، در آیات زیادى از قرآن، آماج شدیدترین حملات قرار گرفتند، و یک سوره در قرآن به نام سوره” منافقون” پیرامون وضع آنها نازل شده است.

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس