تحقیق درباره حروف مقطعه قرآن

آیه ۱ سوره بقره

+ در آغاز بیست و نه سوره از سوره‏هاى قرآن با حروف مقطعه برخورد مى‏کنیم.

+ جالب اینکه در هیچ‌یک از تواریخ ندیده‏ایم که عرب جاهلى و مشرکان وجود حروف مقطعه را در آغاز بسیارى از سوره‏هاى قرآن بر پیغمبر ص خرده بگیرند، و آن را وسیله‏اى براى استهزاء و سخریه قرار دهند، و این خود مى‏رساند که گویا آن‌ها نیز از اسرار وجود حروف مقطعه کاملا بى‏خبر نبوده‏اند.

+ از میان این تفاسیر چند تفسیر است که از همه مهمتر و معتبرتر به نظر مى‏رسد، و هماهنگ با آخرین تحقیقاتى است که در این زمینه به عمل آمده، و ما این چند تفسیر را به تدریج در آغاز این سوره، و سوره آل عمران، و سوره اعراف به خواست خدا بیان خواهیم کرد، اکنون به مهمترین آنها در اینجا مى‏پردازیم:

– این حروف اشاره به این است که این کتاب آسمانى با آن عظمت و اهمیتى که تمام سخنوران عرب و غیر عرب را متحیر ساخته، و دانشمندان را از معارضه با آن عاجز نموده است، از نمونه همین حروفى است که در اختیار همگان قرار دارد. درست همانطور که خداوند بزرگ از خاک، موجوداتى همچون انسان، با آن ساختمان شگفت‏انگیز، و انواع پرندگان زیبا، و جانداران متنوع، و گیاهان و گل‌هاى رنگارنگ، مى‏آفریند و ما از آن کاسه و کوزه و مانند آن مى‏سازیم، همچنین خداوند از حروف الفبا و کلمات معمولى، مطالب و معانى بلند را در قالب الفاظ زیبا و کلمات موزون ریخته و اسلوب خاصى در آن بکار برده که همه انگشت حیرت به دندان گرفته‏اند، آرى همین حروف در اختیار انسان‌ها نیز هست ولى توانایى ندارند که ترکیب‌ها و جمله‏بندی‌هایى بسان قرآن ابداع کنند.

گواه زنده این تفسیر براى حروف مقطعه حدیثى است که از على بن الحسین ع امام سجاد ع رسیده است آنجا که مى‏فرماید:

«قریش و یهود به قرآن نسبت ناروا دادند گفتند: قرآن سحر است، آن را خودش ساخته و به خدا نسبت داده است، خداوند به آنها اعلام فرمود: “الم ذلِکَ الْکِتابُ” یعنى: اى محمد! کتابى که بر تو فرو فرستادیم از همین حروف مقطعه (الف- لام- م) و مانند آن است که همان حروف الفباى شما است‌.»

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس