نطق قبل از دستور آیت الله شجاعی . مجلس هفتم سال ۱۳۸۶

مجلس شورای اسلامی دوره ۷ جلسه ۳۴۵ رئیس جلسه: غلامعلی حدادعادل تاریخ: ۱۳۸۶/۰۵/۱۴ شماره روزنامه رسمی: ۱۸۱۹۴ 
سیدحسن شجاعی‌کیاسری ـ بسم‌الله الرحمن الرحیم
«الحمدالله و الصلوه‌علی رسول‌الله و علی آله آل الله ولعنه دائم‌ علی اعداءالله من‌الآن الی یوم لقاءا‌لله»
ایام فرخنده و سراسر خیر و برکت ماه رجب و میلاد مولود کعبه و بعثت رسول مکرم اسلام را به شما عزیزان و ملت شریف ایران تبریک عرض می‌کنم و توفیقات همه را در بهر‌ه‌گیری از فرصتهای این ماه از خداوند متعال مسألت دارم و شهادت مظلومانه امام کاظم (علیه‌الصلوه‌‌والسلام) و نیز ارتحال عالم ربانی حضرت آیت‌الله مشکینی را به حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید بخصوص مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) و قاطبه مردم شریف ایران تسلیت عرض می‌کنم.
یکی از مسائل مهم روزهای موجود کشور، دغدغه جدی دولت و ملت است درمورد سهمیه‌بندی بنزین که من با مقدمه‌ کوتاهی به تحلیل این موضوع و آثار مثبت و منفی آن در این گفتار می‌پردازم. همه می‌دانیم که اسراف و زیاده‌روی در مصرف، در دین مبین اسلام ممنوع شده است که متأسفانه علی‌رغم طبیعت اسلام در جامعه ما مصرف‌گرایی بسیار رایج است. این در حالیست که در تولید نیز وضع مناسبی نداریم که توازنی بین عرضه و تقاضا برقرار شود. ضرورتاً آفتهای کمرشکن تورم و ضعف قدرت پول ملی و فقر عمومی دامنگیر جامعه ما شده و می‌شود.
حتماً دولت و برنامه‌ریزان کشور باید چاره‌ جدی و اساسی برای ازدیاد تولید از یکسو و مهار مصرف از سوی دیگر بیندیشند. که اگر در چاره‌جویی و تدبیر، تأخیر و تعلل شود، بناچار باید فقر بیشتر و بیکاری فراگیرتر را ملت ما تجربه نماید.
مصرف بی‌رویه بنزین آنهم از نوع واردات یکی از موارد اسراف است. ضمن آنکه شایسته ملت انقلابی استقلال‌خواه ایران نیست، بخش وسیعی از درآمد ملی این کشور را نابود می‌کند و توان دولت را در هدایت این سرمایه‌ها به سمت و سوی عمران کشور و اشتغال جوانان و ازدیاد تولید تحلیل می‌برد. سالها دولتها و مجلسها برای مهار آن چاره‌جویی‌هایی کرده‌اند که در تبصره‌های بودجه سالانه سالهای ۸۴ و ۸۵ و ۸۶ بیشترین تلاش برای اینکار انجام گرفته است که جامعترین و پرمنفعت‌ترین و کم‌چالش‌ترین آن بصورت مفاد تبصره (۱۳) در قانون بودجه سالجاری آمده است که اگر دولت محترم بدون کم و کاست و بدون اعمال سلیقه شخصی به کلیت مفاد تبصره (۱۳) عمل می‌کرد، فوایدی را که هم‌اکنون معتقد است به آن دست‌یافته است، دست می‌یافت و از زیانهای موجود اجتماعی و اقتصادی و احتمالاً سیاسی نیز در امان بود. اما بنحوه‌ای که هم‌اکنون عمل کرده و می‌کند یعنی به بخشی از الزامات تبصره (۱۳) که همان سهمیه‌بندی بنزین و کارت هوشمند است عمل نموده است و بقیه الزامات آنرا مانند تعیین قیمت بنزین آزاد همزمان نادیده گرفته است و صریحاً اعلام می‌دارد که بنزین آزاد در کار نیست و این اعلام و اصرار بر آن ضمن اینکه خلاف صریح قانون است، مشکلاتی را نیز برای جامعه ما فراهم آورده است که اگر بمراتب از فایده‌های بدست آمده زیادتر نباشد کمتر نخواهد بود.
عزیزان دولت و بخشی از همکاران محترم مجلس! شما که اصرار بر همین روش موجود دارید و فکر می‌کنید که کار بسیار عظیم و باارزشی انجام داده‌اید، مگر غیر از این است که مصرف بی‌حساب بنزین را به کنترل درآورده و در هر روز و یا هفته و ماه دهها میلیون لیتر بنزین برای کشور ذخیره کرده‌اید و نیز از آلودگی هوا و ترافیک شهر و از تصادف کاسته‌اید، جلوی قاچاق بنزین را نیز گرفته و شاید هم آنرا معکوس نموده‌اید. فایده‌هایی که ذکر شد حاصل طرح سهمیه‌بندی بنزین است که اولاً مربوط به بخشی از شهرهای کشور است نه همه‌جا، ثانیاً اگر هیچ بنزین به مردم ندهید همه این منافع صددرصد حاصل می‌شود. چون هیچ ماشینی در شهر و جاده حرکت نمی‌کند تا ترافیکی بوجود آید و یا تصادفی اتفاق افتاد. هوا هم طبعاً از آلودگی بکلی محفوظ می‌ماند. آیا می‌شود برای رسیدن به فایده‌های ذکر شده بنزین به مردم نداد؟
اما می‌دانید با سهمیه‌بندی، بدون عرضه بنزین آزاد چه مشکلاتی بر مردم سراسر کشور تحمیل شده است؟ به نظر شما نقل و انتقال توریست و تماشگر در سراسر کشور بخاطر محدودیت بنزین تعطیل نشده است؟ و از این رهگذر زیانهای سنگینی به هتلدارها و ویلادارها و مغازه‌دارهایی که خدماتی به توریست می‌دادند، وارد نگردیده است؟ و رکود کمرشکنی بر بازار آنها وارد نشده است؟ آیا می‌دانید سفرهای زیارتی و سیاحتی جوانان و نوجوانان و کودکان که معمولاً پس از پایان تحصیل سالانه در فصل تابستان برای تجدید قوا همراه خانواده‌های خویش می‌رفتند، بکلی تعطیل شده است؟ و همه‌ خانه‌نشین و زمین‌گیرند؟ آیا می‌دانید کشاورزان بعد از ماهها زحمت و تلاش محصول خود را از مزارع و باغها جمع‌آوری کرده و برای عرضه به بازار، نیاز به حمل و نقل دارند؟ هیچ می‌دانید محصول خیار و کدو و سبزی و گوجه‌فرنگی و میوه‌هایی همچون هلو و شلیل روی دستشان مانده و حتی بسیار پایین‌تر از قیمت معمول مشتری برای خریدن ندارند؟ و آه و افسوس کشاورزان زحمتکش به آسمان بلند است و کسی به دادشان نمی‌رسد؟ و نیز مصرف‌کنندگان عزیز در شهرها میوه سالم و مفیدی برای خریدن ندارند و آنچه را که بدست می‌آورند به بالاترین قیمت می‌خرند؟
آیا می‌دانید که در کارگاهها در بیرون شهرها بوسیله مدیرانشان مدیریت نمی‌شوند؟ چون سهمیه کافی برای تردد ماشینهایشان ندارند و آیا میدانید که آمبولانسها برای بردن بیماران دچار مشکلند؟ و دهها آیاهای دیگر.
آیا این رقم مصیبت و بلا را بر مردم تحمیل کردن از شجاعت است؟ راستی مردمی که سالها در انتظار رفع تورم و گرانی بوده و هستند و هنوز به آن نرسیده‌اند و نیز سالهاست که انتظار می‌کشند فرصت فراگیر اشتغال، فرزندان تحصیلکرده آنها را نیز از سرگردانی نجات دهد و سالها منتظرند تصویب قانون نظام هماهنگ پرداخت، کمی از بار مشکلات آنها بکاهد که تاکنون از این انتظارها برآورده نشده است، سزاوار این مشکل جدید نیز هستند؟ آیا این مشاکل همچون زلزله‌ای خانه صبر و مقاومت آنها را که بارها لرزیده است، نمی‌لرزاند؟
ریاست محترم جمهور! که شعارهای زیبا و پرجاذبه مهرورزی و عدالتخواهی شما امیدی تازه در دل مردم ایجاد کرده است و دقیقه‌شماری می‌کنند که از کوه مشکلات آنها کاسته شود و نفسی شاد و تازه بدور از فقر و تورم و بیکاری بکشند، شایسته است مشکلات تازه‌ای را دریافت نمایند؟ اینکه می‌بینید با همه مشکلات دم فرو می‌بندند و سکوت می‌نمایند نه بدلیل رضایت است بلکه بدلیل حمایت از استقلال کشور و حفظ وحدت و انسجام ملی و اسلامی است. آیا اگر به همه مفاد تبصره (۱۳) عمل می‌کردید، یعنی در کنار اعلام سهمیه‌بندی بنزین، بنزین آزاد نیز قیمت‌گذاری و اعلام می‌شد بهتر نبود؟ هم به فواید مثبت سهمیه‌بندی دست می‌یافتید، هم مشکلاتی برای مردم خوب و نازنین ما بوجود نمی‌آوردید. اینکه می‌گویید مردم به این وضع عادت کرده و می‌کنند، آیا محققانه است؟ راستی پای صحبتها و درددلهای همه مردم نشسته‌اید؟ شنیده‌اید که عده‌ای از کارمندان آبرومند و بازنشسته و کثیری از جوانان بیکار با مسافرکشی حداقل زندگی خویش را تأمین و ترمیم می‌نمودند، الان چه می‌کنند؟
گفته شده است ما به مصوبه مجلس عمل می‌کنیم، آیا مصوبه مجلس فقط بند «و» است و آنهم فقط سهمیه‌بندی بنزین؟ راستی بند «الف» و «ب» با فروعات (۱۸) گانه آن و بند «ج» و «د» و «ه‍« تبصره (۱۳) جزء مصوبه مجلس نیست؟ و اگر هست با آن چه کرده‌اید؟ آیا مگر مکلف نبوده‌اید که قیمت بنزین آزاد و تعیین سهمیه هر ماشین را تا آخر فروردین سال ۸۶ اعلام فرمایید، چه کرده‌اید؟ آیا لحن قانون در تعیین سهمیه برای هر ماشین و بیان قیمت آزاد بنزین با هم فرقی می‌کند که در مورد یکی الزام فهمیدید و در مورد دیگری اختیار!؟ و لذا عمل به سهمیه‌بندی بنزین را تکلیف دانسته‌اید و آنرا اجراء کرده‌اید که دستتان درد نکند و اما تعیین قیمت بنزین آزاد و عرضه آنرا همزمان با سهمیه‌بندی نادیده گرفته‌اید. مگر در قانون موظف نشده‌اید بنزین تولید داخل و معادل (۲/۵) میلیارد دلار واردات خارجی را سهمیه بندی کنید و به مردم بدهید و ماشین‌های دولتی و عمومی و حتی اتومبیلهای خارجی که به قصد توریست به مملکت وارد می‌شوند را از سهمیه‌بندی مستثنی نمایید که طبیعتاً باید بنزین آزاد تعیین قیمت و عرضه شود تا این مهم انجام گیرد و چون نکردید به همه این قبیل ماشینها که کم هم نیستند از همان سهمیه‌بندی، مقداری هم چربتر از مردم به آنها داده‌اید. این عمل علاوه بر آنکه خلاف صریح قانون است، از سهمیه مردم می‌کاهد که اگر چنین نبود و ماشینهای عمومی از بنزین آزاد طبق قانون استفاده می‌کردند شاید سهم هر ماشین برای مردم بجای ماهی (۱۰۰) لیتر، (۱۵۰) لیتر می‌شد و این چه کمک مؤثری در کاستن مشکلات مردم نداشت؟
آیا اینها بی‌تفاوتی نیست؟‌ آیا باز هم معتقدید که مصوبه مجلس را عمل می‌کنید؟ لذا خواهش می‌کنم هرچه سریعتر به قانون باز گردید و به مقتضای آن عمل کنید که در این صورت هم به فواید مثبت سهمیه‌بندی رسیده‌اید و هم به رفاه و آزادی و تولید و اشتغال اندک جامعه آسیب وارد نکرده‌اید.
کشاورزان را مأیوس از کشت و کار و مصرف‌کنندگان را به گران خریدن محصولات پوسیده و مانده ناچار نکرده‌اید. صبر و مقاومت مردم ولایتمدار و سکوت ارزشمند آنان در مقابل این سختی‌ها باعث غرور و غفلت ما نشود که مردم ما در جای خود میراث‌داران عاشورا و یادگاران سربداران و متعهدانی چون میثم تمار و حجر بن عدی و سعید بن جبیر هستند که سر در راه امامت و ولایت نمی‌شناسند و خون خویش را در مدار اسلام عزیز کمترین متاع می‌دانند.
آری، در مقابل این سکوت و صبر و مقاومت خدمت لازم است نه تحمیل. به قانون بازگردید که همه ارزشها در آن است. قانونی که با پیشنهاد دولت در لایحه بودجه و کار شبانه‌روزی کمیسیونهای تخصصی و تلفیق، بخصوص کارکرد سه شیفته مجلس شورای اسلامی به‌تصویب رسیده است. انحراف از آن، نه شجاعت است و نه خدمت، نه دلسوزی و نه ذخیره‌‌سازی. فقط قانون‌گریزی و خودمحوری به جوانه‌های شوم ضد آزادی و استقلال را تداعی می‌کند (رئیس ـ آقای شجاعی وقت شما هم تمام است) که شایسته شأن دولت خدمتگزار و ولایتمدار و مجلسیان مردم‌سالار و ولایت‌محور نبوده و نیست. والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته
(تعدادی از نمایندگان ـ احسنت.)

ممکن است بپسندید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس